Bali Met vakantie naar Bali is een belevenis. Zowel voor diegenen die er voor het eerst komen, als voor degenen die er al 20x geweest zijn zoals ondergetekende. Bali heeft een geheel eigen cultuur dat sterk bepaald wordt door de overwegend hindoe bevolking. Dat houdt in dat de mensen tolerant zijn, en proberen ieder in zijn / haar waarde te laten.
Dat zie je ook terug in de grote vrijheid die toeristen zich op Bali kunnen permitteren in vergelijking met de rest van Indonesië op het vlak van ontspanning, kleding en voeding. Elders in Indonesië is men gehouden aan strenge – door moslims bepaalde – kledingvoorschriften, onthouding van alcohol, en beperkte mogelijkheden voor ontspanning, terwijl men daar op Bali totaal niets van merkt dan wel geen last van heeft.
Doordat men op Bali de hindoe religie sterk in ere houdt, heeft het eiland ook veel te bieden aan bijzondere evenementen (processies, gebruiken over het omgaan met hun goden, de duizenden tempels, religieuze uitingen, muziek) die zowel typerend als bezienswaardig zijn.
Men kan in Bali terecht van heel betaalbaar tot zeer prijzig, vergelijkbaar met Westerse tarieven. Wil men gunstige tarieven in rekening gebracht krijgen voor de kamers, dan verdient het sterk aanbeveling om de kamers via de agent van het reisbureau te regelen. Alleen dan profiteert men van de sterke kortingen die met de reisorganisaties als NRV overeengekomen zijn. Zelf even ter plekke regelen komt neer op het betalen van het dubbele tarief.
Bali is gefocussed op toeristen. Het is er veilig, er is vrijwel geen criminaliteit zoals we dat in Europa kennen, maar men moet zeker bedacht zijn op kleine vormen van slimheden die men zich permitteert, waardoor je gewoon veel meer betaalt dan nodig is.
VoorbeeldenSterk aanbevolen wordt om als taxi de BLUE BIRDS te nemen, of the BLUE EGG (zelfde organisatie). Deze werken met een tellersysteem dat start met IDR 5000. Dan zal blijken dat taxi’s zeer goedkoop zijn en de belangrijkste vorm van transport op het eiland. Maakt men gebruik van taxi’s zonder meter, dan betaalt je zeker veel meer dan nodig.
Kijk bij restaurants naar de kleine letters op de menu kaart. Vaak worden over de menuprijzen nog 11% tax en 10% servicefee geheven, toch goed voor toeslag van 21%. Tip geven is dan niet meer nodig.
Iets verder van het strand af of de hoofdstraat een restaurant zoeken scheelt gauw de helft in prijs met zeker gelijke kwaliteit. Waar men elders in Indonesië in de warungs (kleine eetrestaurantjes op straat) nog nasi goreng kan kopen voor IDR 4.000, varieert dat op Bali tussen de 25.000 en 60.000.
Bij aankomst op het vliegveld staan helpers klaar om de koffer te verrijden in het karretje. Ticket afgeven en men zoekt zelf de koffer op de band op. Reken op tip van 10.000 (ca € 1). Om de verleiding om hun hulp in te schakelen te vergroten, heeft men de karretjes zorgvuldig buiten het gezicht van de toerist geplaatst. Nog niet buiten of men wordt bestormd door taxi chauffeurs die de koffers al uit de hand rukken en u naar plaats van bestemming willen brengen, voor goed geld. Aangeraden wordt om gebruikt te maken van het formele taxi-reserveringsbureautje, dat direct links bij de uitgang van de luchthaven te vinden is, waar men een correct tarief in rekening gebracht wordt, dat vooraf betaald wordt, en u bent niet meer blootgesteld aan ongewenste afzettingspraktijken. Later zal blijken, wanneer u van uw hotel een BLUEBIRD taxi terug neemt naar het vliegveld, dat u deze rit alsnog voor de helft van de som kunt maken.
Overal in Bali staan mensen die u een kaart in de hand duwen waarop u een prijs aangeboden wordt. Vervolgens dringt men zich op om samen met u deze prijs te gaan ophalen. Mijn advies: niet op ingaan.
Op Bali zijn wel 1000 geldwisselkantoortjes, massagesalons en verkopers van uitstapjes / reizen.
Let bij de geldwisselaars op dat ze geen provisie in rekening brengen. Vraag dat vooraf, anders krijgt u alsnog een slechte koers. Wissel geen geld bij de hotels ed, want ze hanteren een erg onvoordelige koers. Meest gemakkelijk is het gebruik maken van de ATM / mastercard / creditcard voor de meest gunstige wisselkoersen.
Massagesalons zeker proberen. In hotels liggen de tarieven doorgaans stuk hoger en is de kwaliteit niet beter. Ook blijken onderling grote verschillen in kwaliteit. Aardig om zelf te ontdekken.
Bij de uitstapjes dient u er op bedacht te zijn dat alles onderhandelbaar is. Men biedt alles voor woekerprijzen aan, en daar hangt het geheel van uw eigen smaak af of u dat er voor over heeft. Het hele eiland rond per taxi, met de hele dag een chauffeur en auto tot uw beschikking kost ca € 60.
Wees er dan wel op bedacht dat de chauffeur u naar plaatsen zal brengen waar u tarieven in rekening gebracht krijgt, die inclusief de provisie van de chauffeur zijn. Derhalve onderhandelbaar.
Vraag in winkels ALTIJD naar de discount. Vraagt u het niet, dan krijgt u t niet ook, tenzij anders aangegeven. Bij goedkope winkels als Mata Hari krijgt u geen andere korting dan aangegeven, maar bent u heel gunstig uit gelet op prijs/ prestatie.
Onbedoeld heeft dit reisverslagje een sterk accent gekregen op het geld, daarmee ons Nederlanders in het hart rakend. Dat is niet de bedoeling, maar kan voor sommigen onder u het plezier bederven als alles uit eigen ondervinding opgedaan wordt. De grote lijn is dat Bali een fantastisch vakantieadres is voor iedereen. Ik hoop er nog wel 20x heen te gaan.
 |